fbpx

Enter your keyword

INOVARE

Melyik a jobb – parafadugó vagy alumínium kupak?

Melyik a jobb – parafadugó vagy alumínium kupak?

A bort legtöbben egy határozatlan ideig elálló, tartós élelmiszernek gondoljuk, ami évekig fogyasztható marad. De amint kinyitjuk a borospalackot, annak tartalmát elkezdik befolyásolni a külső tényezők, kiváltképpen az oxigén. Ez oxidációhoz vezet, amivel a zamat, az íz, és néha még a szín is változni kezd. A bor sokszor a nem megfelelő tárolási körülmények és a dugaszoló rendszerek hibái miatt kezdenek el oxidálódni.

Számos dugaszolási eszköz áll rendelkezésünkre:

  • Műanyag
  • Alumínium
  • Koronás kupakok – amit például a sörösüvegeken és egyes ivóleveken találhatunk
  • Rétegelt parafa – amely több, egymásba ötvözött rétegből áll
  • Természetes parafa
  • Üveg

Bár mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai, és az oxigén permeabilitása mindegyiknél más, végtére ugyanazt a feladatot hívatottak ellátni: a palack megfelelő zárását.

A legnépszerűbb dugaszolási eszközök a hagyományos parafa dugó és a lecsavarható alumíniumkupak (Stelvin). Az idő múlásával a parafa dugók problémáinak kiküszöbölésére számos megoldást találtak, legjelentősebb ezek közül az alumíniumkupak, amely a palack lezárásának egy biztonságosabb formája.

AZ ALUMÍNIUMKUPAKOKRÓL

A Stelcap boroskupakot 1959-ben a francia La Bouchage Mecanique (LBM) fejlesztette ki és jegyeztette be, majd 1970-ben egy ausztrál cég engedélyt kapott a zárórendszerek gyártására. Ez a cég a híres Stelcap volt. Nyolc évvel később nevüket „Stelvinre” változtatták, és a mai napig ezt a nevet használják. A kupakot a mai napig gyártják.

A lecsavarható kupak egy homogén, szinte teljesen oxigénmentes levegőzáró réteget biztosít a bornak, amit a cilinderalakú kupakok nem. Ez kevesebb lehetséges variációt jelent a bor érlelődése közben, a bor fajtájától, palackozásától függetlenül, és kevésbé hatnak a borra külső hatások. Manapság már léteznek lecsavarható kupakok különféle oxigén áteresztési aránnyal (OTR), amelyekkel szabályozható az oxigén felvétel (mikrooxigénezés). Ezeken a kupakokon kis perforációk találhatóak, és megfelelően alkalmazva pompás alternatívái lehetnek a parafa dugóknak, és legalább annyira hatékonyak az oxidáció és a romlás megállításában.

A parafa dugó DOP jellemzői

A parafa dugót már az ókorban is alkalmazták, számos Egyiptomi sírleletben is találtak már. Egy meglehetősen ritka, de nagyon hasznos kellék, mivel rugalmas, erős és teljesen vízhatlan. De egy kevés oxigént azért áteresztenek ezek a dugók, ami a már bepalackozott bor fejlődését eredményezi, ami bizonyos boroknál, amelyeknek fejlődniük is kell, nagyon hasznos lehet. De a már lezárt üvegek kis százalékánál fennáll a TCA nevű baktérium előfordulásának kockázata, ami tönkreteszi a bor aromáját, és kellemetlen szagot termel a borban. A dugók többféle méretben és stílusban kaphatók, és anyagukat tekintve vagy természetes, vagy mesterséges parafából készülnek.

Összehasonlítás

LECSAVARHATÓ KUPAKOK

Előnyök:

A parafa okozta meghibásodások teljességgel kizárhatók
Gyorsan és könnyen nyitható
Nem változtat a palack tartalmán
Megvédi a bort a romlástól és szennyeződésektől, megtartja a bor zamatát és frissességét
A parafánál ismeretes TCA szinte teljesen elhanyagolható. Mivel kevesebb oxigénnel találkozik a bor, kevesebb kéndioxidot kell használni, mint antioxidáns.

Hátrányok:

Nem kompatibilis a Coravin rendszerekkel (nemesgáz-alapú zárási rendszerek)
A palackban reduktív oxigén keletkezhet, amelynek égett gyufa, gumi, vagy káposzta szaga van, és a palack oxigénmentes környezete miatt alakul ki.

PARAFADUGÓK

Előnyök:

Tökéletesen illik az üveghez, mivel hajlékony és nagyjából 90%-ban levegőből áll
Optimális zárási rendszert biztosít: nem enged át sem folyadékot, sem semmilyen más külső tényezőt, és csúszásmentes
Mikrooxigénező anyag, amelynek pozitív hatása lehet a borra (kevesebb csersav, nem fanyarodik meg a bor, nem kell tartani a reduktív aromáktól). A palack tartalmába behatoló kis mennyiségű oxigén idővel megváltoztathatja az aromákat és az ízt, ami tökéletes az érlelést igénylő borokhoz
A Coravin rendszert csak természetes parafadugóval alkalmazható, mivel teljesen inkompatibilis más dugaszolási rendszerekkel.

Hátrányok:

A természetes parafadugókban megjelenhet a TCA baktérium, amely negatívan befolyásolja a bor ízét és zamatát
Csak speciális eszközzel nyitható
Idővel elporladnak és széttöredezhetnek, ha kiszáradnak, amely tönkreteheti, vagy súlyosan befolyásolhatja a fogyasztói élményt
Több a meghibásodási lehetőség.

Az aveine.paris (2020) szerint az Amerikai borok 30%-át alumíniummal zárják, míg ez a szám Új Zélandon például 90%-ra rúg. Ez azért van, mert sokan az alumínium záró rendszereket a parafa olcsó alternatívájának gondolják, és úgy vélik, megakadályozza a bor megfelelő érését.

Talán a legelterjedtebb aggály a lecsavarható kupakok használatánál a bor érlelődésével kapcsolatos. A Hogue Cellars- amely egy Washington állambéli borászat- kutatása szerint az alumíniumkupakok jobban bezárják és megóvják a vörös és fehér borok gyümölcsös zamatát. A mesterséges parafa dugók ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint a természetes anyagból készültek.

Végezetül arra kell, hogy jussunk, hogy mind az alumíniumnak, mind a parafának vannak előnyei és hátrányai, de mindkettő kitűnő dugaszolási megoldást jelenthet attól függően, hogy milyen bort szeretnénk vele palackozni.

Bibliográfia

https://www.piwine.com/screw-caps.html
https://www.aveine.paris/blog/en/wine-screw-caps-are-they-so-bad-for-the-wine
https://www.winemag.com/2019/04/23/wine-closures-pros-cons
https://www.winecountry.com/blog/cork-vs-screw-top-wine
https://www.torres.es/en/blog/how-serve-and-store-wine/cork-vs-screw-cap-four-questions-pros-and-cons
https://www.awri.com.au/industry_support/winemaking_resources/storage-and-packaging/packaging-operations/applying-screw-cap-closures

Related Posts

No Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.